11 propozycji na 11 listopada

Stulecie odzyskania niepodległości już za chwilę. 11 listopada odbędą się na całym świecie wydarzenia świętujące tę wyjątkową rocznicę.  Aby w wyjątkowy sposób uczcić stulecie odzyskania niepodległości, organizowane są liczne akcje, wystawy, spotkania, koncerty i inne wydarzenia. W wielu polskich szkołach sobotnich organizowane są specjalne uroczystości świętujące odzyskanie niepodległości, które pomagają przekazywać wiedzę o tej rocznicy dzieciom mieszkającym na emigracji. To także bardzo wyjątkowa okazja, żeby rozmawiać z dziećmi na temat skomplikowanej historii Polski, o tym jak zniknęła z mapy świata na ponad sto lat, jak koniec pierwszej wojny światowej łączy się z polskim marzeniem o wolnym państwie, i dlaczego w Polsce 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, a w Wielkiej Brytanii świętujemy wtedy ‘Remembrance Day’ i nosimy charakterystyczny czerwony mak, który przypinamy do ubrania.

Z tej okazji przygotowaliśmy zestaw 11 propozycji na 11.11, które pomogą rozmawiać o historii Polski i o odzyskaniu niepodległości z dziećmi w każdym wieku.

  1. Kocham Polskę, wydanie jubileuszowe 100 lat odzyskania niepodległości

Wydanie jubileuszowe „Kocham Polskę” wpisane jest w setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Młody czytelnik z kart tej pięknie ilustrowanej książki dowie się, dlaczego jego ojczyzna na 123 lata zniknęła z mapy Europy, pozna bohaterskich obrońców kraju, prawdziwych patriotów walczących o niepodległą Rzeczpospolitą i wydarzenia bliskie sercu każdego Polaka.Ta wspaniała lekcja patriotyzmu uwrażliwi młode pokolenie na wartości, dzięki którym Polska ma szansę trwać jako wolne i niepodległe państwo.

Popularna i pięknie wydana seria „Kocham Polskę” to propozycja dla rodziców i dziadków, którzy swoim pociechom chcą przekazać wiedzę o Polsce, jej historii, tradycji, bohaterach, ważnych wydarzeniach i miejscach oraz chcą zaszczepić w nich zalążki patriotyzmu i miłości do swojego kraju…

Format 20×29 cm, 229 stron, twarda oprawa

2. Seria Czytam sobie z kotylionem

Książki z serii Czytam sobie z kotylionem to propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Bohaterowie serii oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu tych 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker.

Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa.

Seria Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia.

3. Komendant wolnej Polski (o Józefie Piłsudskim), seria Czytam sobie

Walkę o wolność naszego kraju z zaborcami można porównać do walk ze Star Wars. Tylko Star Wars to bajka, a nasza historia zdarzyła się naprawdę. To, że dziś żyjemy w wolnym kraju, jest zasługą wielu odważnych i dzielnych ludzi. „Komendant Wolnej Polski” to opowieść o tym najważniejszym, marszałku Józefie Piłsudskim. Historia tego niezwykłego Polaka wydana w serii Czytam sobie, poziom drugi.

Dzięki tej książce dziecko będzie mogło poćwiczyć sylabizowanie, a także pozna dłuższe zdania złożone i elementy dialogu. Tekst zawiera 23 podstawowe głoski oraz „h”, więc samodzielne przeczytanie całej historii o Józefie Piłsudskim przez dziecko nie będzie problemem. W książce jest około 800-900 wyrazów, co sprawia, że jest ona odpowiednia dla dzieci uczących się składać zdania. Dodatkowym ułatwieniem jest duża czcionka, która pomaga średnio zaawansowanym czytelnikom w lekturze.

 

4.  Czy znasz ten kraj?

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5 do 9 lat.

Fabuła książki oparta jest na opowiadaniu przez dziadka małemu Jankowi o kraju, z którego pochodzi – Polsce. Dziecko podczas lektury naszej książki poznaje historię godła Polski, postacie historyczne m. in. Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Jana III Sobieskiego oraz najważniejsze wydarzenia: chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem, rozbiory Polski, pierwsza i drugą wojnę światową oraz przystąpienie do Unii Europejskiej.

Ponadto nasz mały czytelnik dowiaduje się jaka była geneza powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz ma możliwość prześledzenia tekstu hymnu narodowego.

Miekka oprawa,100 stron

5. Znak Orła. Historia Polski w opowieściach dla dzieci

Książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Krótkie opowieści o ważnych wydarzeniach i postaciach przeplatają się z faktami i ciekawostkami z życia Polaków na przestrzeni dziejów. Piękne ilustracje pomogą dzieciom poznać i zrozumieć odległy dla nich czas. Książka przybliża maluchom podstawowe pojęcia związane z historią, patriotyzmem i ojczyzną. To doskonała pomoc dla rodziców, nauczycieli i opiekunów, którzy chcą zapoznać swoich podopiecznych z poważnym tematem, jakim jest historia, tożsamość narodowa i patriotyzm. Każdy, kto lubi słuchać, oglądać i poznawać znajdzie w tej książce kawałek polskiej historii dla siebie.

20.5 cm x 28.5 cm, twarda oprawa

6. Przedwiośnie, Stefan Żeromski

Propozycja dla starszych czytelników oraz dla rodziców, którzy chcieliby przypomnieć sobie klasyczną szkolną lekturę. Przedwiośnie – jedna z najbardziej znanych powieści, w której autor kreśli obrazy rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji oraz Polski w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką akcja Narodowego Czytania promuje właśnie Przedwiośnie Stefana Żeromskiego jako lekturę która „pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku.(…) Przesłanie Żeromskiego wzbogaci program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” (Prezydent RP, Andrzej Duda)

Na tle zmagań Europy z bolszewizmem i walki skrajnych orientacji politycznych w Polsce tuż po odzyskaniu niepodległości młody bohater, Cezary Baryka, poszukuje drogi do samookreślenia, przeżywa pierwsze doświadczenia miłosne i staje wobec wielu trudnych sytuacji, które zadecydują o tym, jakim człowiekiem się stanie.

Powieść w serii Kolorowa Klasyka – w estetycznej, stonowanej oprawie graficznej, ze wspaniałymi realistycznymi ilustracjami znanego grafika Wojtka Świerdzewskiego. Wydanie w twardej oprawie jest szczególnie trwałe i wytrzymałe.

Twarda oprawa, 248 stron, 18cm x25cm

7. Poznaj swój kraj. Historia Polski

„Polska historia” to pięknie wydany album przedstawiający dzieje naszego kraju. Przepiękne ilustracje i pomocne osie czasu pozwolą poznać bliżej historię Polski, od Piastów do roku 1989. Książka zawiera wiele ciekawostek, które uprzyjemnią naukę, najważniejsze wydarzenia i sylwetki wielkich Polaków, osie czasu pomagające zapamiętać daty wydarzeń i uzmysłowić sobie chronologię oraz wyjaśnienie pojęć oraz cytaty ze źródeł.

Miękka oprawa, 112 stron, format 22,5x27cm, barwne ilustracje

8. Historia Polski do kolorowania, Seria ‘Czytam, naklejam, koloruję’

 

Uwielbiane przez dzieci naklejki i kolorowanki pomogą przedszkolakom obcować z polskimi symbolami narodowymi już od najmłodszych lat. Idealna dla dzieci w wieku 3-4 lat oraz dla młodszych miłośników naklejanek.

Seria Czytam, naklejam, koloruję to seria kolorowanek przygotowanych specjalnie na Święto Niepodległości: obok ilustracji związanych z polską historią, tradycjami i charakterystycznymi polskimi motywami dzieci znajdą w nich także teksty, m. in hymn Polski.

Oprawa broszurowa, 16.5 x 21.5 cm

9. Słynni Polacy do kolorowania – seria Czytam, naklejam, koloruję.

Seria Czytam, naklejam, koloruję to seria kolorowanek przygotowanych specjalnie na Święto Niepodległości: obok ilustracji związanych z polską historią, tradycjami i charakterystycznymi polskimi motywami dzieci znajdą w nich także teksty, m. in hymn Polski.

Oprawa broszurowa, 16.5 x 21.5 cm

10. Klub Małych Podróżników, Historia Polski

Kolejna propozycja dla najmłodszych, zapraszamy w podróż wehikułem czasu w przeszłość Polski!

Blok do kolorowania z zadaniami i naklejkami. Zabawne ilustracje i krótkie opisy najważniejszych wydarzeń – od najdawniejszych po nieodległe od współczesności – przybliżą dzieciom dzieje naszej ojczyzny, a mapy ukażą, jak zmieniały się granice Polski. Ciekawe zadania z pewnością w niejednym młodym czytelniku rozbudzą pasję historyka.

Seria ‘Poznajemy, zgadujemy, rysujemy, naklejamy’

100 stron, format 31cm x 23.5cm, oprawa broszurowa

11. Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce

Poznaję Polskę to najlepsza książka dla dzieci, które chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o swojej Ojczyźnie. Zawiera zbiór krótkich, łatwych w odbiorze wierszyków opisujących najciekawsze miejsca w znanych polskich miastach, a także zwyczaje, święta, a nawet potrawy. W drugiej części książki znajdują się wiersze dotyczące ważnych polskich postaci historycznych i najistotniejszych w naszej historii wydarzeń. Całość zamykają najważniejsze legendy – również wierszem. Tekstom towarzyszą zdjęcia i kolorowe rysunki.

Wydanie w twardej oprawie gwarantuje znakomity wygląd i trwałość książki.

Twarda oprawa, 96 stron, format 17cm x 25cm

 

Napisz Komentarz