Dlaczego warto kupić dzieciom książkę na Święta?

Gorączka przedświąteczna ruszy pełną parą już niedługo. Dla rodziców ten czas może wiązać się z wielkim stresem i frustracją. Lista przygotowań świątecznych jest tak długa, że brakuje nam kartki papieru, od zakupów, porządków, przygotowań, pieczenia ciast i przyrządzania tradycyjnych świątecznych potraw, do poszukiwań dodatkowych krzeseł, aby wszyscy zmieścili się przy stole świątecznym.

Coroczny problem wyboru najlepszych prezentów dla dzieci jest nieobcy każdemu rodzicowi. Zawsze przecież staramy się, aby dzieci dostały to, co sobie wymarzyły, napisały w liście do Mikołaja, przyśniły, czy zobaczyły w reklamie telewizyjnej. Ale często też zdarza nam się wpaść w wir kompletnie irracjonalnych zakupów zabawkowych i wydać masę kasy na drobiazgi i zabawki, które zostaną rzucone w kąt po pięciu minutach, a zanim zacznie się wiosna, wylądują w koszu na śmieci, bo nie ma miejsca w pokoju dziecięcym na kolejnego plastikowego bzdeta. Ciężki jest los rodzica, prawda?

Nie dajmy się zwariować. Poza upragnionymi zabawkami, zainwestujmy w ponadczasowy prezent, do którego można powracać wielokrotnie: w książkę. Zatem, przedstawiamy nasze własne zestawienie powodów, dla których książka jest dobrym prezentem na Święta:  

  1. Wspiera rozwój językowy dzieci w każdym wieku. Nawet najmłodsi czytelnicy czerpią przyjemność z przewracania stron i oglądania obrazków, a te pierwsze kroki czytelnicze zaowocują w przyszłości. Ponoć najlepiej zacząć czytanie i obcowanie z książkami przed trzecim rokiem życia (blog Dzieci są Ważne). Starsze dzieci, które uczą się czytać i pisać będą łatwiej rozpoznawać dźwięki i słowa, jeśli słyszą je w ulubionych opowieściach, słuchając bajki lub czytając wspólnie z rodzicami.
  2. Czytanie buduje specjalną więź między rodzicami i dziećmi. Czas na czytanie to czas poświęcony całkowicie dzieciom, gdy możemy się skupić na tej jednej czynności, bez rozpraszania i przeszkadzania. Na pewno pamiętacie różne akcje zachęcające do codziennego rytuału czytania dzieciom, jak Cała Polska Czyta Dzieciom. Ponoć minimum to 20 minut codziennie – warto zainwestować ten czas, bo jest bezcenny.
  3. Dla dzieci dwujęzycznych czytanie po polsku otwiera drogę do języka, który bedzie dla nim drugim językiem, ale jest bardzo ważny dla ich rodziców i rodzin. Wzbogaca słownictwo, pomaga komunikować się po polsku a także zrozumieć polską kulturę i, często odmienne od brytyjskich (lub innych krajów), zwyczaje. Czytanie to pierwszy krok do nauki pisania, a także do rozwoju swobodnej mowy w ojczystym języku.
  4. Czytanie rozwija wyobraźnię, pomaga w kształtowaniu światopoglądu młodego człowieka, może rozbudzić zainteresowania, pomóc znaleźć swoje miejsce w świecie. Książki sprawiają, że jesteśmy bardziej wrażliwi na sytuację innych ludzi, uczą empatii.
  5. Czytanie zawsze wiąże się z poznawaniem, odkrywaniem – czyjejś historii, nowych miejsc, ciekawych osób, otwiera nas na coś nowego, na inne.
  6. Książkę możemy postawić na półce i wrócić do niej po jakimś czasie, jest ponadczasowa, nie znudzi się jak plastikowe zabawki zaprojektowane na kilka tygodni.
  7. Czytanie relaksuje, odpręża i pozwala na chwilę uciec od rzeczywistości (to zwłaszcza ważne dla rodziców po świątecznym stresie!)
  8. Bardzo łatwo ją zapakować. 🙂

Jeśli macie inne powody, zapraszamy do umieszczania ich w komentarzach! Tą listę możemy rozwinąć w nieskończoność 🙂

A na zakupy, zapraszamy do sklepu świątecznego.

 

Napisz Komentarz