Motywacja. Co zrobić gdy jej brakuje???

Autorką dzisiejszego, gościnnego bloga jest Anna M. Piaseczna, pedagog, terapeuta, trener, edukator, a także autorka popularnych szkoleń dla dzieci i dla rodziców. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla rodziców i nauczycieli w Europie oraz tworzy materiały terapeutyczne i edukacyjne.  Zajmuje się nowoczesną edukacją,intelektualnym rozwojem dzieci oraz kształtowaniem umysłu dziecka od najmłodszych lat. Współpracuje również z organizatorami Międzynarodowych Targów Edukacyjnych podczas których wypowiada się na temat neurodydaktyki. Jest także autorką bloga i internetowego portalu  freemindofchild.co.uk, który gromadzi materiały i pomoce dla rodziców, dzieci i wszystkich, którzy dbają o rozwój osobisty.

Motywacja – jak zmotywować, kiedy dzieciom się nie chce?

Rodzice i nauczyciele często tkwią w przekonaniu, że dziecko musi dostać coś w zamian za wykonanie czynności lub po prostu musi skulić ramiona i wykonać coś „bo musi”. W takiej sytuacji, prawdopodobnie każde wypowiedziane słowo do dziecka obraca się przeciwko Tobie. A więc jak temu zaradzić?

Specjalnie dla wszystkich rodziców i nauczycieli, a zwłaszcza tych, którzy pracują z dziećmi dwujęzycznymi, przedstawiamy pięć sposobów na poprawienie motywacji u dzieci. Warto zawsze pamiętać o tym, że dzieci dwujęzyczne mają więcej obowiązków niż ich angielscy rówieśnicy, czasem więc problemy z motywacją mogą pojawić się u dzieci, ale też u rodziców. Dlatego pamiętajmy:

  1. Bądź inspiracją i motywatorem dla dziecka

Pamiętaj o tym, że dzieci lubią kopiować zachowania, słowa i patrzą w tym samym kierunku, co ty. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania książek – sam sięgnij po lekturę, jak chcesz skłonić do zdrowego odżywiania – zrób na obiad pyszną sałatkę zamiast schabowego, a jeśli chciałbyś zmotywować do większej aktywności fizycznej – załóż dresik i biegnij na siłownię. Ważne, aby pokazać dobry przykład, który dziecko będzie chętnie naśladować. A więc czas na samodyscyplinę i przekazywanie pozytywnych przykładów!

  1. Bądź spokojny i uważny

Często emocje wygrywają. Jednak w motywacji trzeba uważnie się im przyglądać. Wyobraź sobie taką sytuację, że o godzinie dwudziestej Twojemu dziecku przypomina się, że jeszcze nie odrobił lekcji. Naglę Ty, jako rodzic, jesteś winny bo przecież nie przypomniałeś i najlepiej, jeśli odrobisz pracę domową szybko za swoje niewinne dziecko. Twój niepokój o zaliczenie pracy domowej dziecka może być silniejszy niż jego obawy o konsekwencje, które poniesie w szkole. Nie daj się zmanipulować. Zachowaj spokój. Jeśli chcesz aby dziecko nauczyło się wyznaczać ważne rzeczy, na początek pozwól mu doświadczyć porażki i nie bierz za nie odpowiedzialności.

  1. Wyznaczanie kolejności zadań

Motywacją jest ukończenie zadania dobrze i z uśmiechem. A więc naucz dziecko wyznaczania kolejności zadań. Nie prawdą jest to, że zrobienie najpierw tego co jest łatwe, motywuje do to tego co trudno. W książce „Zjedz tę żabę” Brian Tracy przedstawia 21 metod, które podnoszą wydajność. Zjedzenie na początek tej obrzydliwej żaby, czyli wykonanie trudnego zadania na początek daje satysfakcję, podnosi poziom endorfin i wzrasta poczucie własnej wartości.

Jeśli pisanie jest najtrudniejsze jest dla Twojego dziecka, proponujemy poświęcić najpierw ćwiczyć szlaczki i pisanie pojedyńczych liter.

W sytuacji, gdy czytanie sprawia problem, spróbuj wprowadzić do codziennej rutyny 15 min na czytanie, żeby dziecko przyzwyczaiło się do czytania nawet dłuższych tekstów.

Gdy mówienie po polsku sprawia największy problem, postaraj się wprowadzić do codziennych ćwiczeń opowieści o tym, co wydarzyło się dzisiaj w szkole, o ulubionym serialu telewizyjnym albo, co widać na obrazku. Dzieci zazywczaj chętnie mówią, o tym, co je ciekawi, a więc znajdź ten temat, wśród popularnych dziecięcych trendów na pewno znajdą się Pokemony, Ninja, Lego, Miniony, Księżniczki, itd.

  1. Pozwól dziecku dokonywać wyborów

Daj dziecku możliwość w podjęciu decyzji. Nawet jeśli to nie będzie dobry wybór, niech samo doświadczy i poniesie tego konsekwencje. Jeżeli żyjecie zgodnie ze swoimi rodzinnymi wartościami, na przykład dbacie o porządek, i macie wyznaczone zasady, tzn. każdy dba o czystość pomieszczenia, w którym przebywa, dziecko powinno znać konsekwencje jakie je czeka w razie złamania zasady. To tak jak zasady ruchu drogowego. Zanim dostaniesz prawo jazdy jesteś poinformowany o tym, że konsekwencją przejechania na czerwonym świetle jest mandat. Pamiętaj o nienarzucaniu dziecku swojego zdania; co ma zrobić, jak ma zrobić, kiedy i jak szybko.

  1. Doceniaj małe sukcesy i otwórz dziecku drzwi do realizacji potencjału

Sukces to pojęcie dla każdego indywidualne. Dla Ciebie może to być zarobienie pierwszego miliona, kupno domu, wycieczka dookoła świata, a dla dziecka pokonanie lęku lub wstydu przed klasą. Jeśli jest problem, to również jest rozwiązanie; trzeba tylko go dostrzec i przyznać się do zaistniałego problemu. Jeśli zależy Ci na np. zmotywowaniu dziecka do nauki tabliczki mnożenia to zdradzę Ci sekrety mojej pracy:

Po pierwsze: Okryj dominującą inteligencję u dziecka. Pasje, talenty to wszystko ma jakieś podłoże i jest bardzo potrzebne do motywowania i wpierania edukacji oraz rozwoju integralnego dziecka.

Po drugie: Wykorzystaj tą dominującą inteligencję (np. ruchową) do nauki tego co sprawia dziecku  trudność.

Przykład: Nauka tabliczki mnożenia w ruchu

Ćwiczenie: Podziel z dzieckiem tabliczkę mnożenia na grupy. Każdej grupie nadajcie jakiś kolor. Wyznaczcie CEL – czyli określcie  kiedy dany kolor zostanie przez dziecko nauczony.

Małymi krokami dążycie do głównego celu czyli „Jaś zna tabliczkę mnożenia do 30 grudnia 2017 roku” Oraz zachęć dziecko do wyciągnięcia wniosków i uświadomienia sobie dlaczego uczy się tabliczki mnożenia i jak jej znajomość może wpłynąć na jego przyszłość.

Dziś kolor czerwony „mnożenie przez cztery” z wykorzystaniem inteligencji ruchowej.

Na kolorowych karteczkach wypiszcie działania „2×4”, 8×4” oraz iloczyn „8”, „32”. „2×4”, 8×4” umieść na początku pokoju, a „8” oraz „32” z drugiej strony. Następnie między karteczkami zrób tor; skakanie po poduszkach, przejście pod krzesłem, stanie na jednej nodze.

Zabawa gwarantowana, a efekty też murowane!

Pamiętaj!

Motywacja rodzi się w dziecku wtedy gdy wierzy w siebie i w swoje umiejętności. Pozwól dziecku doświadczać, wygrywać i ponosić konsekwencje swoich wyborów.

Napisz Komentarz