Uczyć poprzez zabawę – wyniki ankiety dla nauczycieli w polskich szkołach sobotnich

Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom Polskich Szkół Sobotnich za wzięcie udziału w naszej ankiecie. Zwycięzca nagrody został powiadomiony o wygranej i książkowa niespodzianka została wysłana do szkoły sobotniej w Worksop, mamy nadzieję, że przyda się na lekcjach. 

Chcemy dziś podzielić się z Wami wynikami ankiety, które mogą być interesujące dla wszystkich pedagogów pracujących z dziećmi dwujęzycznymi.

Z ankiety jasno wynika, że nauczyciele pragną uczyć poprzez zabawę – najpopularniejsze materiały pomocnicze, jakich obecnie używa większość nauczycieli to gry edukacyjne i zabawy interaktywne, a na kolejnych miejscach znajdowały się wierszyki i piosenki.

To na pewno dobry pomysł na zaangażowanie uczniów, zwłaszcza, że spośród największych problemów, jakie napotykają nauczyciele, motywacja uczniów i zmęczenie uczniów były popularnymi odpowiedziami, chociaż na pierwszym miejscu znalazło się pisanie po polsku.

Nauczyciele szukają materiałów interaktywnych, gier edukacyjnych, a także pomocy w czytaniu oraz internetowych inspiracji, aby przezwyciężyć te trudności – znów popularny jest motyw nauki przez zabawę.

Byliśmy zaskoczeni, że większość nauczycieli – aż 69% – korzysta z własnych materiałów na lekcjach w szkołach sobotnich. Tylko 31% szkół, które wzięły udział w ankiecie, udostępnia nauczycielom materiały do pracy. Przypuszczamy, że to wynik finansowych ograniczeń szkół, które w większości działają na zasadach charytatywnych. Korzystanie z własnych materiałów może być czasochłonne, warto więc skorzystać z gotowej oferty dostępnej w naszej księgarni.

Okazuje się, że większość nauczycieli szuka materiałów pomocniczych na polskich stronach internetowych i w polskich księgarniach – to ciekawe, zwłaszcza, że polskie księgarnie często nie są dostosowane do specyficznych potrzeb i problemów dzieci dwujęzycznych mieszkających poza granicami Polski.  Być może oferta w UK nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby nauczyciele szukali tu pomysłów na lekcje. Nasza księgarnia powstała po to, aby w jednym miejscu zgromadzić jak najwięcej najlepszych materiałów dla dzieci dwujęzycznych do wykorzystania na lekcjach w polskich szkołach sobotnich.

Inne poszukiwane formy pomocy to konferencje oraz internetowe webinaria – już szukamy szkoleń oraz firm, które mogłyby przeprowadzić szkolenia lub prezentacje dla kadry w polskich szkołach.

 

 

Przypominamy, że na wirtualnych półkach w naszej księgarni znajdziecie:

 

1 Komentarz

Napisz Komentarz