Znów wrzesień

Po raz kolejny nadeszła ta pora roku, kiedy szykujemy dzieciom mundurki i koszulki, aby były gotowe na pierwszy dzień w szkole. Nowe buty i plecaki, zeszyty, piórniki, strój sportowy, pudełko na kanapki – wszystko musi być gotowe.

W wielu polskich szkołach sobotnich również już zaczęły się zajęcia. Przygotowanie dziecka do zajęć w polskiej szkole jest często dużo większym wyzwaniem dla rodziców. Jak zachęcić tego małego człowieka, który cały tydzień dzielnie chodzi do szkoły angielskiej, trzy dni w tygodniu ma zajęcia pozalekcyjne: pływanie, piłkę nożną, gimnastykę, codziennie do odrobienia pracę domową z angielskiej szkoły. Nie wspominając już o takich obowiązkach jak wyprowadzenie psa, podokuczanie młodszemu bratu, spotkania z kolegami, no i znalezienie Pikachu*.
Polska szkoła staje się czasem dodatkowym obciążeniem dla dzieci, które mają bardzo dużo innych zajęć, więc ciężko zmotywować maluchy, aby z radością i energią wstawały z łóżek w sobotę rano, a co dopiero regularnie ćwiczyły pisanie i czytanie w ojczystym języku i sumiennie odrabiały pracę domową.

Czasem warto ‘oszukiwać’. Zachęcam do ‘oszukiwania’ dzieci tak, aby nie zauważały, że ćwiczą czytanie i pisanie. Kiedy skończą się ciastka, niech same dopiszą je do listy zakupów. Gdy szykują się urodziny kolegi, niech same wpiszą je w kalendarzu. Wspierać się również można pomocami z księgarni. Mój pierwszy dzienniczek pomaga w opisywaniu świata, poprzez proste ćwiczenia uczy zadawać pytania i odpowiadać na nie, a także wspomaga komunikację i nazywanie uczuć. Rymowanki, odkrywanki to układanka, która pomoże dzieciom znajdować rymy, wzbogaca słownictwo poprzez zabawę językiem, a przy tym to świetna zabawa dla całej rodziny.

Oprócz tych propozycji, jest jeszcze wiele innych materiałów, które pomogą zachęcić dzieci do zabawy z językiem polskim. Zapraszamy i miłego ‘oszukiwania’ 😉

*Dla niewtajemniczonych – gatunek Pokemona, dosyć rzadki.

Napisz Komentarz